9. novembra 1989 je padel Berlinski zid. Ta dogodek je pomemben tako za Nemčijo, kot za Evropo in končno za ves svet, zato sem ob tej priložnosti učence 9. in 8. razreda, ki obiskujejo izbirni predmet nemški jezik v torek, 8.11.2022 peljala na Goethe institut v Goethe-kino, kjer smo si ogledali nemški film Ballon.
Dogajanje filma Ballon je postavljeno poleti 1979 v mestece Pößneck v Vzhodni Nemčiji. Družini Strelzyk in Wetzel imata veliko željo, ki nekega dne postane načrt: pobegniti iz NDR na Zahod z doma izdelanim toplozračnim balonom. Izvedeli smo, ali jim je uspelo pobegniti v Zahodno Nemčijo in tam najti boljše življenje.
Cilji so bili posredovanje znanja o zgodovini delitve Nemčije, razširitev znanja o družbi in kulturi, razširitev besednega zaklada. Pred projekcijo filma smo učence na 45-minutni delavnici pripravili na vsebino filma, z njimi na ustvarjalen način obdelali zgodovinsko ozadje ter jih seznanili s tematiko delitve Nemčije.
Po filmu smo imeli še drugo delavnico, na kateri smo se pogovarjali o filmu ter reševali kratke naloge, v katerih smo preverjali razumevanje, obravnavali vsebino in bogatili besedni zaklad. Temo iz filma smo potem dodatno obravnavali še pri pouku.
Učenci so bili v pričakovanju novih znanj in doživetij na koncu navdušeni in zadovoljni.
Mentorica: Nina Smej
Program nadaljnje vzpostavitve IKT infrastrukture v vzgoji in izobraževanju: Cilj operacije je izboljšanje kompetenc in dosežkov mladih ter večja usposobljenost izobraževalcev prek večje uporabe sodobne IKT pri poučevanju in učenju. Vzgojno-izobraževalnim zavodom se sofinancira izgradnja brezžičnih omrežij in nakup IKT opreme, razvija se e-storitve in e-vsebine.
Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj - spletna stran.
V začetku šolskega leta se je tudi naša šola vključila v izvajanje 3-letnega projekta RAZVIJANJE POZITIVNEGA SAMOVREDNOTENJA RANLJIVIH OTROK, ki ga na Inštitutu za razvijanje osebne kakovosti izvajajo ob sofinanciranju Ministrstva za zdravje Republike Slovenije.
V projekt sta se vključili strokovni delavki Meta Turk in Petra Prevec, ki sta opravili potrebno izobraževanje in usposabljanje za pridobitev licence ter pridobili certifikat za izvajanje programa z učenci. V tem času so mentorji program predstavili staršem učencev, vključenih v delavnice, ter na podlagi soglasij staršev izvedli začetno testiranje oz. Analizo mladostnikovega samovrednotenja na področju učenja. Pričeli smo tudi z izvajanjem delavnic v skladu z načrtom dela in s pomočjo didaktičnih gradiv.
Več informacij o projektu je na tej povezavi.
OŠ DOBROVA
Cesta 7. maja 20
1356 Dobrova
Telefon: (01) 360 12 20
E-pošta: o-dobrova.lj@guest.arnes.si