18. november – dan za zaščito otrok pred spolnim izkoriščanjem in spolno zlorabo

Svet Evrope je maja letos 18. november razglasil za Evropski dan za zaščito otrok pred spolnim izkoriščanjem in spolno zlorabo. Spolno nasilje in spolne zlorabe otrok predstavljajo kaznivo dejanje, zlasti pa hudo kršitev otrokovih pravic in imajo dolgotrajne negativne posledice vse njihovo življenje. Namen novega evropskega dne je ozaveščanje, da sta spolno izkoriščanje in spolna zloraba še vedno tragična realnost v vseh družbah. To zavedanje je namreč pogoj, da se bo tovrstna kazniva dejanja uspešneje preprečevalo in storilce teh dejanj ustrezno preganjalo, da se bo žrtvam bolj prisluhnilo, jih zaščitilo ter preprečevalo njihovo stigmatizacijo. Pravica otrok je, da se počutijo varne, svobodne in močne, da rečejo NE in se umaknejo iz zlorabljajoče situacije. Vedno znova je treba ozaveščati – otrokovo telo je samo njegovo telo! Spoštujmo otrokovo telo in njegove občutke! Prisluhnimo jim!

• Brezplačna telefonska številka Združenja proti spolnemu zlorabljanju: 080 28 80
  • TOM – telefon za otroke in mladostnike v stiski: 116 111